אודותיי

‎ד"ר דרור אורן (PhD)

‎שמי דרור אורן, חי בישוב לוטם בגוש משגב בגליל, נשוי ואב לשלושה.
 עבדתי באזור ת"א ומאז שנת 1995 עם המעבר לחיים בגליל, אני מטפל ומדריך בקליניקה בכרמיאל ומקבל אנשים מצפון הארץ. מלמד בגליל ובחיפה וכן מעביר השתלמויות וסדנאות ברחבי הארץ.
נהנה מיופי והצילומים באתר מביאים רגעים ששמחתי לקלוט גם בתמונה.
‎אני נפגש עם אנשים למפגשים טיפוליים ולהדרכה בקליניקה שלי בכרמיאל.


השכלה

‎תואר B.A.  בפסיכולוגיה ותוכנית למצטיינים באוניברסיטת חיפה

תואר M.A. בפסיכולוגיה קלינית למבוגרים באוניברסיטת בר-אילן
.
רישיון משרד הבריאות לעיסוק בפסיכולוגיה (מ.ר. 4801) מתאריך 07/95

רישיון מומחיות בפסיכולוגיה קלינית (מ.ר. 4906) מתאריך 12/97

תואר Ph.D. - דוקטור לפילוסופיה מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה (12/03)

רישיון מומחיות בפסיכולוגיה חינוכית (מ.ר. 7188 ) מתאריך 12/04
רישיון מומחה-מדריך בטיפול (פסיכותרפיה) בחטיבה הקלינית (מ.ר. 7423) מתאריך 11/05

רישיון מומחה-מדריך באבחון (פסיכו דיאגנוסטיקה) בחטיבה הקלינית (מ.ר. 7423) מאז 11/05

רישיון מומחה-מדריך בחטיבה החינוכית (מ.ר. 28541) מתאריך 01/10 


(לבדיקת רישוי של פסיכולוג מומלץ להכנס לאתר הרשמי של משרד הבריאות באתר פנקס הפסיכולוגים במשרד הבריאות)מעבר לכך משך השנים למדתי השתלמויות וקורסים בנושאים כגון : טיפול דינאמי, עבודה עם חלומות, התנסויות בטיפול באמצעים הבעתיים, דמיון מודרך, גישה התייחסותית ונראטיבית ועוד. משתמש לפי הצורך הכלים שונים. כאשר הגישה הבסיסית שלי נובעת מאינטגראציה בין תפיסות דינמיות, המקשרות עתיד-הווה ועבר ומחפשות את החיבור העמוק בין העולם הרגשי, לתפיסות ולמחשבות, לאמונות ולהיסטוריה האישית. כמטפל אני מושפע מתפיסות-על הומניסטיות ואקזיסטציאנליסטיות וחיפוש או יצירת משמעות ומטרה הם מבחינתי חלק מאתגר החיים של מרבית האנשים באשר הם. חבר בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל ובאיגוד הישראלי לפסיכותרפיה

חבר בוועד האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה. 
 

ניסיון בתחום הטיפול

‎הוכשרתי כפסיכולוג קליני בטיפול במבוגרים ובמתבגרים בקליניקה באוניברסיטת בר-אילן ומחלקת נוער (פרופ' ברכה גאוני ומירטה סלוין) ובמחלקה למבוגרים (ד"ר אילן טרבס, ד"ר דורית רבינוביץ) בבי"ח 'שלוותה' (אז בהובלת ד"ר נטע חורש הפסיכולוגית הראשית ופרופ' מיכה נוימן מנהל בית החולים). במקביל עבדתי כמדריך טיפולי ואחר כך כפסיכולוג קליני-חינוכי במרכז העירוני לנוער של עירית ת"א. את המשך התמחותי עשיתי בתחנת 'חוף הגליל' - המרכז לטיפול בילד, במבוגר ובמשפחה, אשר בנהריה. שם נפגשתי עם מגוון רחב של מבוגרים, ובני נוער מכלל האוכלוסיה הפונה באופן עצמאי. בתחנת 'חוף הגליל' הוספתי להכשרתי בטיפול במבוגרים ובמתבגרים גם הכשרה בטיפול בילדים (PLAY THERAPY, טיפול דיאדי, הדרכת הורים). 
מאז הסמכתי אני עובד בקליניקה פרטית עם מבוגרים ומתבגרים ילדים והוריהם. בשנים האחרונות אני מפתח מודל עבודה ספציפי עם הורים - טיפול פסיכודינמי עם הורים - מודל PPT. על המודל ניתן לקרוא גם באתר זה.

‎במקביל אני עוסק שנים בפסיכולוגיה בשדה הפסיכולוגיה החינוכית. ליוויתי שנים רבות את בית הספר השש שנתי הניסוי 'כדורי' וכן גנים  רבים (במסגרת עבודתי בשרות הפסיכולוגי של המועצה האזורית גליל תחתון). לוויתי בתי ספר יסודיים רגלים וצוותים של בתי ספר לחינוך מיוחד (במועצה אזורית מטה אשר ובמועצות נוספות). העבודה בשדה החינוכי אפשרה מפגש רחב עם התחום ההתפתחותי ועם ההתערבות המערכתית המשמעותית ביותר בעבודה סביב סביבה מגדלת, אירועי חרום וטיפול רב מערכתי רגשי בילדים כמובן.
 כיום אני גם מלמד ומדריך פסיכולוגיים חינוכיים וצוותי שרותים חינוכיים סביב נושאי מפגש עולמות הפסיכולוגיה הקלינית והחינוכית, התחום הטיפולי, עבודה עם הורים וכמובן הדרכה פרטנית סביב טיפול.


בתחום האקדמי<

‎תואר שני למדתי באוניברסיטת בר-אילן. בעבודת התזה הנחו אותי פרופסור ויקטור פלוריאן ז"ל ופרופ' מריו מיקולינסר (יבד"ל). התזה עסקה בקשר בין אובדנים בילדות להתפתחות פחד מפני מוות אישי וניצחיות סימבולית בבוגר, אצל דתיים וחילוניים.


המחקר, שערכתי כחלק מהתואר השלישי, התנהל בחוג לפסיכולוגיה ועסק בקשר בין סובלנות לעמימות, מגון אופני התמודדות עם מצבי לחץ והסתגלות במדדים שונים. המחקר נערך באוניברסיטת חיפה בהנחיית ד"ר משה אלמגור.

בשנים האחרונות אני לומד וחוקר נושאים המעסיקים אותי בתחום הטיפול, לבד ועם עמיתים. כמה מפרסומים אלו ניתן לראות באתר (מאמרים


ניהול

‎בשנים 2006-2009 ניהלתי את המכון לטיפול ולייעוץ רגשי במרכז הקליני באוניברסיטת חיפה. המכון הוא קליניקה אוניברסיטאית שפונה לקהל הרחב בחיפה והסביבה ובפעולותיה גם לוקחת חלק ביוזמות ובמחקרים עם האוניברסיטה וגופים אחרים. המרכז בראשותה פרופ' רבקה יהב שייך לפקולטה ללימודי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה ובמסגרתו ניהלתי צוות רב מקצועי בתחומי הטיפול. הדרכתי, הובלתי ושתפתי פעולה בפרוייקטים ומחקרים בתחום הטיפול. ראה מאמרים בנושא:  'שנתיים למלחמת לבנון טיפול בילדים עם חרדות', מאמר על טיפול בהבעה וביצירה לילדים בני העדה האתיופית, הפרק 'טיפול רגשי בילדים בני העדה האתיופית בערבות מלחמת לבנון השנייה' (יהב ואורן, 2012), בספר היבטים חברתיים, תרבותיים וקליניים של עולי אתיופיה בישראל בעריכת פרופ' אליעזר ויצטום וד"ר נרמרוד גריסרו.  וסרטון על טיפול רגשי בילדים עם חרדות בעקבות מלחמת לבנון השנייה.


הוראה

‎מלמד משנת 1992 קורסים שונים בפסיכולוגיה. לימדתי במכללת 'אמונה' בירושלים, במסגרת גף השתלמות לעובדי הוראה של משרד החינוך בת"א ובחיפה, במכללת 'אורנים', בבית הספר להנדסאים במכללת 'גליל מערבי'. ריכזתי ולימדתי קורס 'מבוא לפסיכולוגיה קלינית' לרפואנים שנה ב',  בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט שבטכניון.

בשנים האחרונות במקביל לקורסים בחיפה אני מעביר הרצאות וקורסים קצרים בנושאים של טיפול נפשי, טיפול בילדים  וסוגיות טיפוליות שונות. 

לימדתי קורסים והינחתי מספר שנים הדרכה קבוצתית (פרקטיקום) לפסיכותרפיסטים בשלוחה הצפונית של בית הספר לפסיכתרפיה בלימודי ההמשך של האוניברסיטה העברית בירושלים. הנחתי הדרכתי ולימדתי סטודנטים במסגרת לימודיהם ממגוון בתי ספר לפסיכותרפיה. במסגרת עבודתי בתחנת 'חוף הגליל' בנהריה הדרכתי, לימדתי מתמחים בפסיכולוגיה ולתקופה ריכזתי את תחום האבחון.


ייעוץ והדרכה

‎הדרכתי צוותים רב מקצועיים של בית ספר מיוחדים בהם עוסקים בשילוב תחומי החינוך והטיפול (למשל מפתן, בתי ספר לילדים עם צרכים מיוחדים). הדרכות אישיות וקבוצתיות בנושאים טיפוליים ומערכתיים (בתחנת 'חוף הגליל', ביחידה להדרכת הילד בבית חולים נהרייה ועוד). כמו כן הדרכתי צוותי פסיכותרפסטים רב מקצועיים וצוותי הנהלה, ואני מדריך צוותים בשירותים פסיכולוגיים משך שנים רבות.

כמו כן מדריך מגוון אנשי מקצועות בריאות הנפש: הדרכות של פסיכולוגים קליניים ופסיכולוגים חינוכיים במהלך מומחיות, סביב מבחן ההתמחות ופסיכולוגים מומחים סביב עבודה בקליניקה. הדרכות לפסיכיאטרים סביב מבחן שלב ב', פסיכותרפיסטים מתחומי העבודה הסוציאלית, מטפלים בהבעה ויצירה ועוד.  (עוד על הדרכה)
 

איגוד הישראלי לפסיכותרפיה

פנקס הפסיכולוגים

 

ד"ר דרור אורן © כל הזכויות שמורות 2010